Suomen Hyötytuuli Oy on ostanut Peuralinnan tuulipuistohankkeen
Osana ilmastonmuutoksen torjuntaa Tampereen Sähkölaitos pyrkii lisäämään uusiutuvan energian tuotantoa Suomessa ja omassa tuotantopaletissaan. Tuulivoiman tuotantoa lisätään olemalla osakkaana Suomen Hyötytuuli Oy:ssä.
Suomen Hyötytuuli Oy on tänään julkistanut ostaneensa YIT Suomelta Kyyjärven kunnassa sijaitsevan Peuralinnan tuulipuistohankkeen. Keski-Suomen maakunnassa Kyyjärven kunnan Peuralinnan alueelle on suunniteltu 7 tuulivoimalaa, kokonaisteholtaan n. 45 MW.
Tuulipuiston hankealueen koko on noin 750 hehtaaria. Tuulipuistohankkeen osayleiskaava ja rakennusluvat ovat lainvoimaiset.
Hyötytuulella on jo olemassa naapurikunnan Perhon Alajoen kylän alueella 7 voimalan tuulipuistohanke, jonka osayleiskaava ja rakennusluvat ovat lainvoimaiset.
***
Suomen Hyötytuuli Oy on kotimainen tuulienergian tuottaja, jolla on tuulipuistoja Porissa ja Raahessa sekä useita tuulipuistohankkeita eri puolilla Suomea. Yrityksen omistavat Tampereen Sähkölaitos Oy, Helen (Oy Mankala Ab), Alva-yhtiöt Oy, Lahti Energia, Lappeenrannan Energia, Pori Energia, Turku Energia ja Vantaan Energia. www.hyotytuuli.fi